Polskie pomorze 1920-1939

foto -Polskie pomorze 1920-1939
Autorzy: Piotr Chomicki, Leszek Śledziona, Edwin Kowszewicz
Rok wydania: 2016
ISBN: 978-83-65043-05-04
Stron: 434
Oprawa: twarda
Kolor: 24 strony z kolorowymi logami, stemplami klubów, winietami klubowymi, odznakami, legitymacjami, programami, plakatami meczowymi
Opisywane kluby: m.in. Sokół Toruń, Polonia Bydgoszcz, Czarni Toruń, WKS 8 Pułku Saperów Toruń, Toruński Klub Sportowy, WKS Toruń, Gedania Gdańsk, Olimpia Grudziądz, Szkoła Oficerska Bydgoszcz, Gryf Toruń, Zuch Toruń, Kaszubia Wejherowo, TKS 29 Toruń, PePeGe Grudziądz, I Sokół Bydgoszcz, SKS Starogard, Wisła Tczew, Goplania Inowrocław, Kabel Polski Bydgoszcz, Astoria Bydgoszcz, Unia Tczew, Bałtyk Gdynia, Cuiavia Inowrocław, Ciszewski Bydgoszcz, KPW Pomorzanin Toruń, Kotwica Gdynia, Flota Gdynia, Amator Bydgoszcz, Brda Bydgoszcz, Gwiazda Bydgoszcz, Czarni Nakło, KS Gdynia, Sport Club Grudziądz, Pomorzanka Wąbrzeźno, Unia Solec Kujawski, Pogoń Chełmża i inne.
Opisywane dyscypliny: piłka nożna
Statystyki, tabele: tak
foto -Polskie pomorze 1920-1939
foto -Polskie pomorze 1920-1939
foto -Polskie pomorze 1920-1939
foto -Polskie pomorze 1920-1939
foto -Polskie pomorze 1920-1939
foto -Polskie pomorze 1920-1939
W mikroświecie pasjonatów historii piłki nożnej pojawienie się naszej książki jest, mamy nadzieję, ważne. Jako autorzy chcemy, aby nasze dzieło pozostało w pamięci czytelników przez długie lata, ale czy ta książka ma szansę stać się niszowycm bestsellerem? Piłka nożna nie ma w Polsce wielowiekowej tradycji. Jej bytność na naszych ziemiach należy liczyć od przełomu XIX i XX wieku. Było to zaledwie 120 lat temu. W porównaniu do historii europejskiej cywilizacji można rzec, że historia futbolu to zaledwie krótkie opowiadanie. Jest coś zadziwiającego w tych niedługich dziejach. Choć początki piłki w naszym kraju to czasy, które jeszcze mogliby pamiętać nasi dziadkowie, to zadziwiająco szybko idą w zapomnienie. Dzieje polskiej międzywojennej piłki nożnej, poza jej niewielkim fragmentem związanym z reprezentacją i najwyższą rozgrywkową ligą, pozostają ukryte, niczym większa część lodowej góry, pod powierzchnią oceanu niepamięci. Międzywojenne Pomorze to pierwszy etap naszej odkrywczej eskapady po dziejach piłki nożnej w Polsce między 1920 a 1939 rokiem. Pomorze to dzielnica II RP niezbyt piłkarsko zamożna. Nie było na Pomorzu drużyny na miarę Wisły, Legii czy Cracovii, ale i tak nie brakło pasjonujących, dramatycznych wydarzeń. Nie zabrakło także lokalnych gwiazd – lubianych i podziwianych graczy i bezkonkurencyjnych teamów. Czy ktoś to jeszcze pamięta? Czy ktoś wie o bezkonkurencyjnej na Pomorzu w latach dwudziestych drużynie TKS-u Toruń? Zespole groźnym dla najlepszych, zdolnym pokonać każdą ówczesną polską drużynę? Piszemy o tym, jak powstał i dlaczego zniknął z mapy sportowej Polski. Czy ktoś słyszał o jego największych gwiazdach: Józefie Stogowskim, braciach Gumowskich, Ciszewskich, Suchockich? Mistrzostwa Pomorza – kto w nich uczestniczył, kto walczył o laury, a komu przypadła czerwona latarnia? Piszemy kiedy i w jaki sposób owe mistrzostwa się zaczęły i jaki miały przebieg. Mistrzowskie drużyny – kto w nich grał? Jak ułożyły się wojenne losy pomorskich zawodników? Odpowiadamy na te pytania. Piszemy dlaczego tylko TKS grał w międzywojennej I lidze, dlaczego innym pomorskim zespołom się to nie udało. Piszemy co działo się na pomorskiej prowincji, na Kujawach, w Paukach, w Krajnie, w budowanej Gdyni. Odkrywamy, że swojego mistrza miały: Bydgoszcz, Toruń, Grudziądz, Tczew. Piękną kartę zapisała reprezentacyjna drużyna Pomorza. Przedstawiamy jej wyniki, najlepszych strzelców, podstawowych zawodników. Odkrywamy jak przedstawiały się piłkarskie stosunki polsko-niemieckie, jakie związki istniały między polskimi i niemieckimi organizacjami piłkarskimi. Czy wiesz, że Pomorze wystawiło wspólną reprezentację z Wolnym Miastem Gdańskiem, a jedna z pomorskich drużyn była piłkarskim mistrzem Polski? Jeśli jesteś ciekaw tego, a także wielu innych sportowych faktów z międzywojennej Polski, koniecznie przeczytaj tę książkę.
foto -Polskie pomorze 1920-1939
foto -Polskie pomorze 1920-1939
foto -Polskie pomorze 1920-1939
foto -Polskie pomorze 1920-1939
foto -Polskie pomorze 1920-1939
foto -Polskie pomorze 1920-1939

O... nas

"Historia Sportu" - to cykl publikacji dotyczący historii polskiego sportu, a w szczególności piłki nożnej. Pomysłodawcami i głównymi autorami tej serii są członkowie zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Historyków i Statystyków Piłki Nożnej: Piotr Chomicki z Gdyni i Leszek Śledziona z Mielca.
KONTAKT:
zadzwoń
*}